Péče o zeleň

Péče o travní plochy

To co je ve městě ze zeleně nejvíc vidět jsou travní plochy. Udržovaný trávník má kromě ekologických funkcí příznivý vliv na i na psychiku. Posečené travní plochy působí uklidňujícím dojmem. V Pardubicích provádíme sečení trávníků se sběrem nebo bez sběru, dle typu požadavků objednatele. Posečenou hmotu odvážíme do areálu naší kompostárny v Dražkovicích, kde je dále zpracována v kompost. Snažíme se prosadit seč největších plochy beze sběru, protože s odvozem trávy na skládku půda neustále ztrácí biomasu a s ní také tolik potřebné živiny. Při absenci hnojení na sídlištích tak trávník degraduje a převládají v něm plevele. Seč beze sběru je prováděna speciálními sekačkami s mulčovacími noži. Při realizaci nabízených služeb využíváme vlastní technický park, do kterého náleží kromě komunálních sekaček i speciální stroje na sečení jako je příkopové rameno, dálkově řízená sekačka Spider, široko záběrové sekačky Toro (210 cm a využívaná především v Tyršových sadech) a Turbo WAM se záběrem 330 cm využívaná při sečení na dostihovém závodišti. A rovněž na závodišti využívaný podsekávač bariér. Součástí smluv na sečení trávníků je také sběr listí.

V Pardubicích sečeme v současné době na základě uzavřených smluv na městských obvodech na Dubině a v Polabinách, v Tyršových sadech, v části Lesoparku Dukla a na Universitě Pardubice. Na MO IV sekáme příkopy a udržujeme také travní plochy na dostihovém závodišti, kde kromě sečení plochy i pískujeme doséváme a aerifikujeme.

Údržba zeleně

Zeleň ve městě však nejsou jen trávníky, ale i keřové skupiny a záhony. Zahradnice divize Agroservis se již řadu let starají na základě smluv s úřady městského obvodu o zeleň na sídlištích Dubina a Polabiny a troufám si říct, že je to na sídlištích vidět. Pravidelná údržba prováděná lidmi, kteří své práci rozumí je dle našeho názoru velmi důležitá. Kromě údržby obnovujeme na základě požadavků obvodu i zeleň obnovujeme a zakládáme nové záhony. Nebojíme se ani netradičních výzev jako byla například úprava zeleně u vstupu do firmy KYB ve Starých Čívicích ve stylu asijské zahrady.

O důležitosti stromů ve městech snad již nikdo nepochybuje. V Pardubicích se staráme, opět na základě dlouhodobé smlouvy, o stromy na MO III. Jde nejen o kácení nebezpečných nebo přestárlých stromů, ořezy suchých větví, zdravotní a bezpečnostní řezy, ale také o výchovné řezy a udržování závlahových míst u mladých stromků. Plán péče přitom vychází z Odborně provedené inventarizace stromů na jejímž průběžném udržování se podílíme. Inventarizace je přístupná na internetové adrese www.stromypodkontrolou.cz. Rovněž na MO II pečujeme na základě objednávek zejména o mladé stromky a provádíme odstraňování suchých případně nalomených větví a také redukční řezy.

Při výsadbě a péči o stromy se stejně tak jako při výsadbě a údržbě keřů řídíme Arboristickým standardami Agentury ochrany přírody a krajiny české republiky.

Při řezech a kácení stromů využíváme vysokozdvižnou plošinu s dosahem 16m a také vysokozdvižnou plošinu na nakladači AVANT. Disponujeme rovněž ruční frézou na pařezy, která lze využít i v hůře dostupných místech.

Likvidace plevelů

Máme osvědčeni o odborné způsobilosti nakládání s přípravky na ochranu rostlin. Provádíme likvidaci plevelů v trávnících pomocí selektivních herbicidů a také likvidaci plevelů na zpevněných plochách pomocí infračerveného záření zařízením Infraweed.

image

Služby města Pardubic a.s.

IČO: 25262572 / DIČ: CZ25262572

Hůrka 1803, Bílé Předměstí,
530 12 Pardubice (mapa)

+420 466 260 811

image

SmP - Odpady a.s

IČO: 27547230 / DIČ: CZ27547230

Hůrka 1803, Bílé Předměstí,
530 12 Pardubice (mapa)

+420 466 260 811

Váš prohlížeč (Internet Explorer) je zastaralý.

Již nevydává pro systém Windows žádné aktualizace. Stáhněte si jeden z těchto aktuálních, svobodných a vynikajících prohlížečů: