Aktuality

Nádobový sběr kovů v Pardubicích odstartoval! KOVY PATŘÍ NOVĚ DO ŽLUTÝCH KONTEJNERŮ!

Až doposud bylo možné v Pardubicích ukládat vytříděný kovový odpad pouze na devíti separačních dvorech na území města, což vedlo k tomu, že zejména potravinové a nápojové plechovky z domácností končily často v komunálním odpadu.

Od 1.7.2020 se však Pardubice řadí po bok významných tuzemských i evropských metropolí, které zavádí tzv. tříkomoditní sběr recyklovatelných odpadů a nabídnou svým občanům možnost třídit kovové obaly v rámci žlutých nádob na plasty.

Již od roku 2007 je možné v Pardubicích do žlutých kontejnerů společně s plasty ukládat i nápojové kartony (tetrapakové krabice od mléka, džusů, vína…). Od července tedy přibyla třetí komodita, kovové obaly.

V praxi to znamená, že občan může odložit veškeré plechové a hliníkové obaly od potravin a nápojů do žlutých kontejnerů společně s plasty a nápojovými kartony.

Odpad z těchto žlutých kontejnerů putuje následně na třídící linky, kde se roztřídí na jednotlivé komodity. Ty najdou uplatnění jako vstupní surovina k další recyklaci.

Nový systém třídění je nastaven s maximálními ohledy na ekologii i dopravní situaci ve městě. Pokud by byly instalovány ve městě samostatné nádoby na kovové obaly, nejen, že by došlo k dalšímu záboru veřejných prostranství, ale navíc by do ulic musely vyjet další vyhrazené vozy pro tuto komoditu. Tříkomoditním sběrem všechny tyto komplikace odpadají, jelikož se vše sveze jedním vozem na třídící linku v rámci jedné svozové trasy, bez dalších vícenákladů.

Aktuálně je v Pardubicích občanům k dispozici 649 ks žlutých kontejnerů na plasty a nápojové kartony. Sběrná síť pro ukládání kovových obalů je tedy okamžitě k dispozici všem občanům s doposud obvyklou donáškovou vzdáleností. Kontejnery budou také v následujících týdnech doznačeny samolepkou informující o možnosti ukládání kovových obalů do žlutých kontejnerů.

Věříme, že nový systém třídění kovových obalů si najde brzy mnoho příznivců a přispěje k ještě lepšímu využívání odpadů jako surovin pro recyklaci.

Možnost využití všech separačních dvorů k ukládání kovových odpadů zůstává pro občany i nadále v platnosti za stejných podmínek jako doposud.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich webových stránek vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK