Aktuality

V Pardubicích jde veřejné osvětlení s dobou směrem k úspornějšímu provozu.

 Už od roku 2010 dávají Služby města Pardubic zelenou moderním technologiím pro provoz veřejného osvětlení ve městě. Právě v tom roce začaly Služby, které síť veřejného osvětlení provozují, používat LED technologii pro osvětlování pardubických ulic a veřejných prostranství.

Ačkoliv jsou pořizovací náklady v případě LED svítidel nemalé, návratnost této investice v podobě úspor za elektrickou energii či údržbu je poměrně dobrá. \"Ceny LED svítidel jsou prozatím stále natolik vysoké, že je nemůžeme nakupovat a zapojovat do provozu ve větší míře. Ale i přesto se snažíme vybírat lokality, kde veřejné osvětlení osazujeme pouze LED svítidly,\" vysvětluje vedoucí divize veřejné osvětlení Služeb Milan Ryšán. I tak je v Pardubicích na konci září instalováno již téměř tři sta LED svítidel, která poskytují viditelně lepší kvalitu osvětlení než původní výbojky. Pardubákům svítí na cestu třeba ve Sladkovského, Hradecké nebo Husově ulici.

Hlavními výhodami LED technologie jsou především dlouhá životnost, která činí až 100 000 hodin, minimální údržba, nízká spotřeba energie i okamžitý plný světelný výkon. Pro představu - nároky na spotřebu elektrické energie jsou u LED svítidla přibližně poloviční, než u původních výbojek. 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich webových stránek vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK