Aktuality

Muzejní noc v pardubickém krematoriu

 Muzejní noc v pardubickém krematoriu

 

V pátek 23.5.2014 v rámci Muzejní noci bude veřejnosti zpřístupněno pardubické krematorium.

Své brány otevře v době od 18,00 – 21,30 hodin. Zájemci si budou moci prohlédnout velkou a malou obřadní síň a dnes již nepoužívané kremační pece, které jsou součástí staré části budovy krematoria. Prohlídka bude umocněna odborným výkladem, který povedou zaměstnanci pohřebních služeb a krematoria. Nová spalovací zařízení budou pro veřejnost uzavřena.

Mezi další zajímavosti, které krematorium nabídne bude projekce význačných pardubických osobností, kteří během svého života vykonali pro město a společnost mnoho dobrého. Dále si návštěvníci budou moci prohlédnout expozici o historii a vzniku této jedinečné kulturní památky. Zdarma budou k dispozici materiály, které přibližují příběh pardubického krematoria nebo seznamují s životem architekta prof. Pavla Janáka.

Krematorium v Pardubicích bylo postaveno právě podle návrhu architekta Pavla Janáka v rondokubistickém slohu. Budovu postavila firma Karel Kohout a Jaroslav Krupař v období od srpna 1922 do září 1923.

Do roku 1997 byla budova krematoria v majetku města Pardubice. Od roku 1998 je vlastníkem této budovy akciová společnost Služby města Pardubic. V roce 2010 bylo pardubické krematorium zapsáno do seznamu národních kulturních památek České republiky.

 \"\"

 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich webových stránek vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK