Aktuality

Využití LED technologie ve veřejném osvětlení má v Pardubicích zelenou

 Rok 2010 odstartoval v Pardubicích novou éru osvětlování ulic. Právě před třemi lety, akciová společnost Služby města Pardubic, realizovala pilotní projekt s LED osvětlením v části ulice Sladkovského. V roce 2011 proběhla výstavba  LED osvětlení na cyklostezce z Dubiny do Počápel a v roce 2012 byla dokončena instalace této technologie v Nemošické ulici.

V letošním roce byl dokončen projekt v ulici kap. Jaroše a před několika dny byla ukončena výstavba nového osvětlení v délce 1,5km v Husově ulici.

K datu 31. 10. 2013 je v Pardubicích instalováno celkem 182 svítidel s LED zdroji.

Osvětlení ulic v LED technologii je stále poměrně finančně náročné řešení, u kterého je třeba pečlivě zvažovat návratnost vložené investice do svítidel, spojenou s úsporou nákladů za el. energii a následně za údržbu svítidel a stožárů. Proto se při přípravě projektů nového osvětlení Služby města Pardubic snaží o co největší využití nabízeného potenciálu LED technologie.Tak se například v Husově ulici podařilo snížit instalovaný příkon svítidel z původních 171W na současných 101W. „Námi použitá svítidla jsou opatřena tzv. autonomní regulací světelného toku v závislosti na čase (stmíváním), kdy je intenzita vyzařovaného světla regulována v závislosti na hustotě provozu. Od zapnutí veřejného osvětlení do 22,00 hod. svítí na 100% příkonu, následně od 22,00 hod. do 24,00 hod. na 75% příkonu. Od 24,00 hod. do 4,00 hod. na 50% příkonu. Od 4,00 hod. do 5,00 hod. se začne příkon zvyšovat na 75% a od 5,00 hod. se opět osvětlení rozsvítí na 100%. Počet stožárů se snížil z původních 51ks na současných 43 ks a jejich výška byla upravena z 10m na 8m“, řekl Milan Ryšán, vedoucí divize Veřejného osvětlení za Služeb města Pardubic.

Každý, kdo večer projíždí Husovou ulicí pozná, že se nové osvětlení v Husově ulici dostalo na podstatně vyšší kvalitativní stupeň, a to i s menším počtem svítidel, která mají o více jak 1/3 nižší příkon. Díky úspoře el. energie a optimalizací počtu stožárů  je návratnost investice spočítána na 7 let.

„Zaznamenali jsme, že v médiích je v poslední době věnována pozornost tématu LED osvětlení v souvislosti s neodborným výběrem a nevhodně zvolenými parametry LED svítidel. Zejména představitelé obcí se snaží ušetřit co nejvíce peněz za el. energii a zároveň i nakoupit co nejlevněji, bez bližších znalostí problematiky osvětlování komunikací. Avšak i LED osvětlení má, jako všechna technická zařízení, své limity. Proto je nezbytné, hned na začátku, při úvahách o LED přesně vymezit o jakou komunikaci  se z hlediska dopravního provozu a příslušné ČSN jedná. Následně se musí zpracovat světelně-technický výpočet, teprve pak na základě výpočtů je možné navrhnout vhodné svítidlo tak, aby nové osvětlení bylo přínosem a ne zklamáním jak pro investora, tak pro občana, kterému má osvětlená komunikace sloužit. Další všeobecné informace o LED osvětlení lze získat na internetových stránkách Společnosti pro rozvoj veřejného osvětlení“, dodal Milan Ryšán.

http://www.srvo.cz/news/ve-verejnem-osvetleni-je-treba-udrzet-rovnovahu-mezi-usporami-a-bezpecnosti/

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich webových stránek vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK