Aktuality

Od října letošního roku slouží pardubické stožáry veřejného osvětlení integrovanému záchrannému systému

V průběhu letních měsíců získalo více než jedenáct tisíc sloupů veřejného osvětlení v Pardubicích, které vlastní akciová společnost Služby města Pardubic, nové unikátní označení v podobě zeleného štítku. Štítek slouží jako pomoc integrovanému záchrannému systému v rámci orientace při dopravních nehodách, záchraně lidských životů a dalších nepředvídatelných situacích, které se mohou v ulicích města stát. Projekt, který připravovaly Služby města ve spolupráci s hasiči, záchranáři, policisty a odborníky z oboru geografie se připravoval více než rok je hotov. Celý systém je  plně funkční od 1.10.2013.

V průběhu roční přípravy provedli geodeti zápis čísel stožárů do digitálních map a připravenou databázi předali integrovanému záchrannému systému.

Štítky, kterými jsou sloupy veřejného osvětlení označeny, mají pomoci zlepšit orientaci lidí v místě vzniklých kritických situací. Štítky mají výraznou zelenou barvu, obsahují logo Služeb města Pardubic a šestimístné identifikační číslo. První trojčíslí označuje ulici a druhé trojčíslí, číslo sloupu veřejného osvětlení a každé číslo je vázané na souřadnice GPS.

V okamžiku vzniku kritické situace zavolá občan z pevné nebo mobilní telefonní linky na linku tísňového volání 112, jejímž prostřednictvím se lze dovolat pomoci hasičů,policie či zdravotnické záchranné služby. Operátor občana navede na číslo sloupu a podle digitální mapy přesně určí polohu místa. 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich webových stránek vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK