Aktuality

Den otevřených dveří v krematoriu

U příležitosti tradičního podzimního svátku Památky zesnulých, otevře své brány široké veřejnosti, pardubické krematorium.

Prohlídky této jedinečné kulturní památky budou probíhat v neděli 28.10. 2012 v době od 10,00 do 16,00 hodin. Pro zájemce je připravena prohlídka velké a malé obřadní síně i současné kremační technologie. Prohlídka bude doprovázena odborným výkladem, reprodukovanou hudební projekcí a ojedinělou projekcí významných pardubických osobností Pardubického slavína.

Dne 8. února 2010 bylo pardubické krematorium prohlášeno národní kulturní památkou České republiky a zařadilo se tak mezi třicet sedm památek tohoto ocenění na území ČR.  

Rondokubistická stavba krematoria podle návrhu architekta Pavla Janáka byla dokončena v roce 1923 firmou Karla Kohouta a Jaroslava Krupaře. Obřadní síň je vyzdobena malbou profesora Josefa Kysely. Od roku 1998 je budova krematoria v majetku akciové společnosti Služby města Pardubic, která následně začala se systematickou a zároveň nutnou stavební a technickou obnovou. Byla provedena generální rekonstrukce budovy a instalovány nové moderní technologické prvky včetně výtahu pro imobilní návštěvníky obřadů. Vznikla malá obřadní síň a důstojné prostory pro smuteční hosty. Celá rekonstrukce byla naplánována a provedena v postupných časových intervalech a zakončena byla v roce 2009.

Pardubické krematorium se dostalo do povědomí celé naší společnosti mimo jiné i díky filmu Spalovač mrtvol, který se v krematoriu z části natáčel.

V příštím roce oslaví krematorium 90 let své existence a již nyní akciová společnost Služby města Pardubic začíná s přípravami důstojných oslav. 

Služby, které provozují také centrální pardubický hřbitov a další hřbitovy se na nadcházející Památku zesnulých pečlivě připravují. V těchto dnech probíhá intenzivní úklid všech prostranství a již tradičně se počítá s prodloužením otevírací doby centrálního hřbitova. Otevřen bude po dobu dušičkového víkendu do neděle 4.11. do 20,00 hodin. 

Během měsíce září byly na centrálním hřbitově výměny obrubníků na hlavní přístupové cestě. Práce byly provedeny tak, aby v období dušiček bylo již vše dokonale připraveno. 

Na období tohoto podzimního svátku se Služby připravují tradičně ve spolupráci s Městskou policií, která pomáhá zvýšeným dohledem udržovat pořádek na hřbitovech i okolí. V souvislosti s tím upozorňujeme návštěvníky, aby byli velice obezřetní a svoje osobní věci neodkládali a měli je pod neustálým dohledem a nedávali tak svým důvěřivým chováním impuls k případným krádežím mnohých zlodějíčkům. 

 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich webových stránek vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK