Aktuality

Dny evropského dědictví v pardubickém krematoriu

V neděli 9.9.2012 má pardubická veřejnost možnost navštívit ojedinělou a ve své podobě unikátní budovu pardubikého krematoria. 

Své brány krematorium otevře veřejnosti v době od 12,00 - 17,00 hodin. Navštěvníci si budou moci prohlédnout velkou a malou obřadní síň a dnes již nepoužívané kremační pece, které jsou součástí staré části budovy krematoria. Prohlídka bude umocněna odborným výkladem. Ve velké obřadní síni bude na LCD obrazovce probíhat projekce \"pardubického slavína\" a také snímek o životě a díle architekta Janáka, který je autorem této významné kulturní památky. Vstupné je zdarma.

Krematorium v Pardubicích bylo postaveno podle návrhu architekta Pavla Janáka v rondokubistickém slohu. Budovu postavila firma Karel Kohout a Jaroslav Krupař v období od srpna 1922 do září 1923.

U paty hlavního schodiště střeží budovu krematoria dva světlonoši od sochaře K. Lenharta. Osm a půl metrů vysoká obřadní síň je vyzdobena malbou profesora J. Kysely. První spalovací zařízení bylo vybudováno firmou Rottenbach v Bernu. V průběhu životnosti bylo rekonstruováno. V roce 1995 bylo spalovací zařízení v budově samotné uvedeno mimo provoz a postavena nová, navazující budova spalovny. 

Do roku 1997 byla budova krematoria v majetku Města Pardubice. Od roku 1998 je vlastníkem této budovy akciová společnost Služby města Pardubic.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich webových stránek vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK