Aktuality

Sběr použitého šatstva - Diakonie

Služby města Pardubic a.s. zakoupily velkokapacitní kontejner na použité oblečení, textil, obuv, kabelky, dětské hračky a další věci, které jsou následně určené pro humanitární pomoc.  Ve spolupráci s Magistrátem města Pardubic a městským obvodem MO V byl kontejner  umístěn na nám. Dukelských hrdinů v lokalitě městského obvodu MO V (poblíž křižovatky ulic Josefa Ressla a Lexovy). Kontejner je určen na níže uvedené položky a volně přístupný denně 24 hodin. Použité věci následně přebírá Diakonie Broumov. Diakonie Broumov je organizace, která poskytuje sociální služby pro občany z okraje společnosti – materiální pomoc sociálně potřebným, azylové ubytování i pracovní příležitosti.

 
JAKÉ VĚCI JE MOŽNÉ DO KONTEJNERU ODEVZDAT?
-         letní a zimní oblečení (dámské, pánské, dětské) 
-         lůžkoviny, prostěradla, ručníky, utěrky, záclony, …
-         látky (minimálně 1m2, prosíme, nedávejte odřezky a zbytky látek) 
-         peří, péřové a vatované přikrývky, polštáře, deky, spací pytle,..
-         obuv – svázanou, aby se páry nerozhodily,
-   tašky, kabelky, batohy - ale jen funkční
-   plyšové hračky
 
Savý textil může být i potrhaný, jelikož se upotřebí na čistící hadry.
Nesavé (umělé, silonové) věci, které jsou roztrhané nebo mají rozbité zapínání (zip, chybí knoflíky) do kontejneru prosím nedávejte, Diakonie Broumov nemá možnost věci opravovat.
 
Veškeré věci musí být čisté, suché a zabalené do igelitových tašek či pytlů, aby se transportem nepoškodily!
Věci nedávejte do velkých pytlů ani krabic, kontejner má menší vhozy, a to z důvodu zamezení vybírání věcí z kontejneru.
 
CO SE DÁLE DĚJE S POUŽITÝM OBLEČENÍM, TEXTILEM A OBUVÍ?
Vše bude odváženo do Diakonie Broumov, kde se dále přetřídí:
- na věci použitelné k humanitárním účelům, které budou předány do výdejních středisek Diakonie pro sociálně potřebné občany nebo pro další sociální organizace,
-  na věci neupotřebitelné k humanitárním účelům, které se použijí k dalšímu průmyslovému zpracování (např. v automobilovém a stavebním průmyslu nebo na výrobu přikrývek a úklidových hadrů).
 
Na celém procesu se podílejí lidé z okraje společnosti, kteří mají v Diakonii azylové ubytování a i pracovní uplatnění (cca 60 klientů). Jedná se převážně o osoby bez přístřeší, které by jinak práci nikde nedostaly. 
 
Dalším pozitivním faktorem je ochrana životní prostředí, jelikož textil neskončí na skládkách, ale je ještě z 90% dále využitý.
 
Čistý použitý textil a další věci pro humanitární pomoc již nebude potřeba nosit až na sběrný dvůr, ale každý ho bude moci kdykoliv a pohodlně odevzdat do připraveného kontejneru.
Další informace Vám rádi sdělí pracovníci Služeb města Pardubic na tel. č. 466 260 831-33 nebo pracovníci odboru životního prostředí Magistrátu města Pardubic na tel. č.  466 859 196.
 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich webových stránek vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK