Aktuality

Než město rozzáří vánoční výzdoba

Čas adventu a Vánoc je ve městech a obcích působivý právě pro svoji neopakovatelnou atmosféru, kterou zajišťuje světelná vánoční výzdoba umístěna na stromech, stožárech veřejného osvětlení nebo budovách. Ne jinak je tomu i v Pardubicích.

Služby města Pardubic se starají o to, aby město bylo v době nejkrásnějších svátků roku slavnostně vyzdobeno a nasvíceno. Vánoční výzdoba města je již po několik let realizována v optimálním rozsahu co do výzdoby, ale i s ohledem na účelnost vynaložených finančních prostředků.

Nové pojetí vánoční výzdoby bylo realizováno před třemi lety, kdy Služby modernizovaly světelnou výzdobu tak, že soubor klasických žárovek nahradily za úsporné LED diody, které jsou z hlediska spotřeby elektrické energie efektivní náhradou a znamenají úsporu proti klasickým žárovkám o téměř 50% . Pozitivně lze hodnotit i životnost materiálu, která je téměř pětinásobná proti klasickým žárovkám a zároveň šetrná k životnímu prostředí. Impuls k výměně světelných zdrojů byl také reakcí na opatření EU, která požaduje snížení spotřeby elektrické energie využitím úsporných světelných zdrojů.

Kvůli potřebě snížit náklady se přistoupilo také k optimalizaci režimu provozu svícení vánoční výzdoby např. na Pernštýnském náměstí, kdy slavnostní osvětlení, včetně vánočního stromu svítí v době adventu pouze do půlnoci a v době od 23.12. do 1.1. pak do druhé hodiny po půlnoci. Následně se automatickým spínáním rozsvítí v ranních hodinách v době od šesti do osmi hodin.

O způsobu a rozsahu vánoční výzdoby ve městech se mezi lidmi vedou rozličné diskuze, jedno je jisté, bez ní bychom si tu pravou atmosféru Vánoc nevychutnali. Je však důležité hledat optimální cesty její realizace. A tu před třemi lety v Pardubicích našli.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich webových stránek vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK