Aktuality

Přípravy na Vánoce v Pardubicích již začaly

Příprava začíná již v létě, kdy se opravují a nakupují nové vánoční dekorace, světelné prvky a vybírají se vhodné vánoční řezané stromy pro výzdobu ve městě. Hlavní přípravné práce se již tradičně rozbíhají začátkem listopadu tak, aby se vše stihlo do prvního adventního víkendu. Kolektiv zaměstnanců z divize veřejného osvětlení, letos po městě umístí a rozsvítí 66 vánočních motivů a ozdobí celkem 14 rostlých stromů. Na Pernštýnském náměstí, u ČEZ ARENY a na sídlišti Dubina budou instalovány a ozdobeny stromy řezané. Na výzdobě se podílí i technika, bez které by byla práce zaměstnanců nemyslitelná. Jedná se o 3 vysokozdvižné plošiny se zvedací výškou ramene 10, 16 a 20 m, díky kterým se zavěsí ozdoby i na jinak obtížně dostupná místa.

Celkem město rozzáří cca 40 000 LED diod a 5 000 žárovek.

Výběr stromů a jejich instalaci zajišťují zaměstnanci divize Agroservis a Údržby komunikací. V posledních letech jsou řezané vánoční stromy záležitostí darů od soukromých osob, firem nebo městských obvodů. Jedná o stromy, které již někde překážejí nebo již nejsou z hlediska svého stáří plně bezpečné pro své okolí a je nutné je odstranit. Ani letošní rok není výjimkou. Na Pernštýnské náměstí daruje vánoční strom občan města Pardubic. Prostor u ČEZ ARENY bude zdobit strom darovaný druhý městským obvodem.

Umístění řezaných stromů na místo určení není jednoduchou záležitostí. Celý proces převozu až po usazení stromu musí být dokonale naplánován. Jedná se např. o povolení pro průjezd nadměrného nákladu městem a následné zajištění jeho průjezdu na trase, včetně zajištění doprovodných vozidel. Nemalou starostí je i pronájem techniky na přepravu stromů a pronájem jeřábu pro osazení stromů. Součástí příprav je úklid prostor, údržba a instalace betlému pod vánočním stromem na Pernštýnském náměstí.

Největší vánoční strom na Pernštýnském náměstí bude zdobit 150 kusů červených a stříbrných koulí a rozsvítí se na první adventní neděli 28.11. 2010.

Díky modernizaci v loňském roce jsou letošní náklady na vánoční výzdobu přibližně o polovinu nižší.

Na závěr nelze než doufat, že pracovní úsilí zaměstnanců Služeb přispěje k příjemné vánoční atmosféře, kterou si budou moci občané i návštěvníci města vychutnat doslova na každém kroku.

8. listopadu 2010, Světluše Pozníková 

 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich webových stránek vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK