Aktuality

Pardubické krematorium je národní kulturní památka

Do národního kulturního dědictví tak byl zapsán kostel sv. Bartoloměje v Kočí u Chrudimi, který nechala postavit ve 14. století Královna Žofie, manželka Václava IV.

Další zapsanou památkou je kostel sv. Jakuba Většího v Poličce. Ve věži tohoto kostela se před 120 lety narodil skladatel Bohuslav Martinů.

Do tohoto prestižního seznamu byly zapsány i dva objekty nalézající se přímo v Pardubicích a to pardubický zámek a krematorium.

První jmenovaný - Pardubický zámek s opevněním - vznikl na přelomu 15. a 16. století za vlády pánů z Pernštejna a je unikátní kombinací vodní pevnosti s bastiony a příkopy a pohodlného obydlí šlechty s renesančními interiéry a portály.

Druhým, ne však svým významem, je pardubické krematorium. Tato stavba jako jedna ze čtyř v našem kraji se zařadila mezi třicet osm památek, které 8. února letošního roku byly prohlášeny národní kulturní památkou České republiky.

Rondokubistická stavba krematoria podle návrhu architekta Pavla Janáka byla dokončena v roce 1923 firmou Karla Kohouta a Jaroslava Krupaře. Obřadní síň je vyzdobena malbou profesora Josefa Kysely. Od roku 1998 je budova krematoria v majetku akciové společnosti Služby města Pardubic. A bylo to správné rozhodnutí tehdejší Rady města Pardubic. Služby města Pardubic totiž začaly se systematickou a zároveň nutnou stavební a technickou obnovou, byla provedena generální rekonstrukce budovy a instalovány nová moderní technologické prvky včetně výtahu pro imobilní návštěvníky obřadů. Vznikla malá obřadní síň a důstojné prostory pro smuteční hosty. Celá rekonstrukce byla naplánována a provedena v postupných časových intervalech a zakončena byla v roce 2009 generální obnovou fasády. Celkový náklad byl téměř 25 milionů korun. Návrh postupné obnovy zpracovala projekční kancelář Ing. Miloslava Jelínka, stavební práce provedla firma Chrpa s.r.o. podle projektu Ing. Miloslava Buriana z firmy BP projekt. Z uvedené částky 25 mil. Kč přispěly 2,5 milionem korun Ministerstvo kultury, Pardubický kraj a Statutární město Pardubice. Generálním investorem byly Služby města Pardubic.

Neobvyklá architektura pardubického krematoria, která po jeho dokončení vzbudila tolik emocí, je známá po celé republice.

Pardubické krematorium se dostalo do povědomí celé naší společnosti mimo jiné i díky filmu Spalovač mrtvol, který se v krematoriu z části natáčel.

Ing. Lea Tomková, 17. června 2010 

 

 

 

 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich webových stránek vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK