Svoz bioodpadu

V současné době se na celém světě dlouhodobě zaznamenává vážný úbytek organické hmoty v půdě. Abychom zachovali přirozený koloběh živin, měli bychom je do půdy zase vracet. Z důvodů hygienických, ekologických, ale i technologických není možné, abychom je do půdy vraceli přímo. Bioodpady musíme před navrácením zpět do přírodního koloběhu upravit a stabilizovat. Nejpoužívanějším způsobem je kompostování. Vznikající kompost nejenom, že je velice důležitý pro udržení kvality půdy, ale obsahuje také humus, který zvyšuje retenci půdy a snižuje např. i riziko povodní.

Při zahájení svozu bio odpadu v květnu 2007 byl tento odpad svážen v rámci pilotního projektu z lokality MO V - částí Nových Jesenčan a Jesničánek. V průběhu roku 2008 od měsíce září přibývá k těmto stávajícím lokalitám oblast Židova, od 3/2012 se svozová oblast rozšiřuje o následující části města: Staré město, Zelené předměstí, Cihelna, Bílé předměstí, Studánka, Černá za Bory a Rosice, dále pak o lokality Popkovice, Staré Čívice, Svítkov, Doubravice, Ohrazenice, Trnovou, Dražkovice a Nemošice. Od roku 2015 se oblast rozšiřuje o městské části Hůrka, Staročernsko a Hostovice, od roku 2017 potom o oblast Lány na Důlku.


Pokud se tedy chcete i Vy do projektu odděleného svozu bioodpadu zapojit, využijte “přihlašovací formulář” v odkazu na webu města Pardubic: www.pardubice.eu/bioodpad . 

Jedním z možných způsobů, jak motivovat občany k oddělenému sběru bioodpadu je např. možnost získání ZDARMA 50kg vyrobeného kompostu na kompostárně v Dražkovicích. 

Svoz bioodpadu je uskutečňován dle harmonogramu v PÁTEK  s výjimkou lokalit: Slovany, Studánka, Dubina, Hůrka, kde je svoz uskutečňován ve STŘEDU!

Konkrétně se jedná o ulice - (STŘEDEČNÍ SVOZ):

22. července, Bartoňova, Blahoutova, Brigádníků, Dašická (od křižovatky s ul. Na Drážce po železniční přejezd), Divišova, Dubinská, Erno Košťála, Hraniční, Hůrka, K Lesu, K Pardubičkám, Krátká, Lánská, Lesní, Luční, Luďka, Matury, Mandysova, Musílkova, Na Babce, Na Drážce, Na Hrázi, Na Kopci, Na Okrouhlíku - pouze č.p. 617, Pod Lipami, Pod Zahradami, Potěšilova, Raabova, Radiomechaniků, Rumunská, Skrbkova, Spojilská, Staročernská, Tichá, U Školy, U Zábran, Úzká, V Lipinách, V Zahrádkách, V Zátiší, Ve Stezkách, Věry Junkové, Zahradní, Zajíčkova.

Dovolujeme si upozornit občany zapojené do projektu odděleného svozu bioodpadu z domácností na nutnost přistavení nádoby před dům ve svozový den v 6.00 hod ráno. Při pozdějším zpřístupnění nádoby nemusí být tato vyprázdněna. Děkujeme za pochopení. 

​Nárok na kompost zdarma (pro občany zapojené do projektu) pro daný kalendářní rok se do dalšího roku nepřevádí a kompost je tedy nutné vyzvednout do 31.12. příslušného roku.

Výdej volně loženého kompostu: Kompostárna Dražkovice, provozní doba: Po-Pá 6,30 - 14,30 hod.

 

 

Soubory ke stažení ke článku Svoz bioodpadu

 

SmP odpady A.S. 

Pro obecné informace nás kontaktujte:

  466 260 831 - 833

  odpady@smp-pce.cz

  pracovní doba: 7:00–15:00

 

Pro dotazy týkající se přistavení velkoobjemových kontejnerů volejte
na 777 612 403 nebo svozu komunálního odpadu 733 611 857.

  pracovní doba: 6:00–14:30

 

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich webových stránek vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Další informace OK